• GITC
  • e-Learning (ICT education)
  • 2014 GITC Participant guide
  • Resources
  • Community
Top
Resources
IT Challenge Winners (Global IT Leaders) - 2012
KSRPD  Resources  IT Challenge Winners (Global IT Leaders) - 2012

2012

IT Challenge Winners (Global IT Leaders)

Subject Award Types of disability Name Country
e-Tool
Challenge
Best Korea
(Minister of Health
and Welfare Award)
Intellectual Yu Jin Kang Republic of Korea
Visual Eun Hye Choi Republic of Korea
Hearing Ji Hye Jeong Republic of Korea
Physical Jong Wu Park Republic of Korea
Overseas
(Korea Communication
Commission Award)
Intellectual Afham Syafiee Mohdpuzi Malaysia
Visual Karitik Sawhney India
Hearing Caroll Ann See De Belen Philippine
Physical Lance Laneseolota Samoa
Excellence Korea
(KSRPD Award)
Intellectual Byeong Gwon Kim Republic of Korea
Visual Su Gyeong Seol Republic of Korea
Hearing Seong Hyeon Jang Republic of Korea
Physical Yeong Hwan Kim Republic of Korea
Overseas
(KSRPD Award)
Intellectual Jamie Noel Rennie Cook Islands
Visual Isuru Mahesh Panditha Sri Lanka
Hearing Muammad Umair Kham Pakistan
Physical Chien Van Le Vietnam
Good Korea
(KSRPD Award)
Intellectual Hye Won Lee Republic of Korea
Visual Hui Tae Ahn Republic of Korea
Hearing Ah Reum Park Republic of Korea
Physical Hui Yeon Yu Republic of Korea
Overseas
(KSRPD Award)
Intellectual Tekata Elisala Tuvalu
Visual Simione Puliki Pulotu Tonga
Hearing Abdul Mannan Pakistan
Physical Poamo Faamasa Tonga
e-Life
Challenge
Best Korea
(LG Group Award)
Intellectual Dae Yeong Jeong Republic of Korea
Visual Chan Hyeok Park Republic of Korea
Hearing Ga Yeong Wu Republic of Korea
Physical Dong Hwan Kim Republic of Korea
Overseas
(LG Group Award)
Intellectual Akmal Hanan Binti Awang Malaysia
Visual Pramatyasari Daryanto Andira Indonesia
Hearing Ezekiel John Erpel Philippine
Physical Yuliya Lyukhtina Azerbaijan
Excellence Korea
(KSRPD Award)
Intellectual Seok Bong Gong Republic of Korea
Visual Jun Hui Lee Republic of Korea
Hearing Jeong Hyeok Lee Republic of Korea
Physical Yun Sik Shin Republic of Korea
Overseas
(KSRPD Award)
Intellectual Memory Kauvai Cook Islands
Visual Ajay Moinocha India
Hearing Shanuka Nipun Wimalananda Peella Mannage Sri Lanka
Physical Omar Michtashvilli Georgia
Good Korea
(KSRPD Award)
Intellectual Hwan Yeong Yu Republic of Korea
Visual Ha Jin Jeong Republic of Korea
Hearing Hye Seon Han Republic of Korea
Physical Seon Gyeong Kim Republic of Korea
Overseas
(KSRPD Award)
Intellectual Mata Tui Atua A Manavanoa Caroline Nicholas Cook Islands
Visual Pernolynn P. Pedrus Micronesia
Hearing Louis Boznanski Samoa
Physical Aigul Abzalbekova Kazakhstan
e-Sports
Challenge
Best Korea
(Incheon
Mayor Award)
Intellectual Seok Beon Lee Republic of Korea
Visual 원Hui Seung Won Republic of Korea
Hearing Jae Wu Kim Republic of Korea
Physical Gi Hun Shin Republic of Korea
Overseas
(Incheon
Mayor Award) 
Intellectual Hussain Nazeeh Yauqoob Maldives
Visual Hiroyuki Minoru Mori icronesia
Hearing Wei Kek Chong Malaysia
Physical Anuar Mepetkmanov 카Kazakhstan
Special Awards Super
Challenger
Korea (NHN Award)) Gyeong Taek Park Republic of Korea
Overseas (NHN Award)) Norng Phearin Cambodia
Global IT Leader
(Group Award)
Korea (UN ESCAP Award) Gyeongsangbuk-do
Overseas (UN ESCAP Award) Malaysia  
Untitled Document